Mistrz w Rzymie, czyli “Picasso. Między Kubizmem a Klasycyzmem: 1915-1925”

Chociaż nazwisko Pablo Picassa wywołuje u miłośników sztuki nieskończenie wiele skojarzeń, rzadko kiedy pierwszym, które przychodzi do głowy są Włochy.

poster6Picasso, Kobiety biegnące po plaży, 1922

Miejsce: Rzym, Scuderie del Quirinale (via XXIV Maggio 16)

Daty: 22 września 2017 – 21 stycznia 2018

Godziny otwarcia: niedziela – czwartek: 10-20, piątek – sobota: 10-22.30

Bilety: 15€ – normalny, 13€ – ulgowy, wstęp wolny dla dzieci i młodzieży do 18. roku życia, 5€ – studenci i doktoranci w piątki i soboty po godzinie 19

Wystawa „Picasso. Między Kubizmem a Klasycyzmem: 1915-1925” („Picasso. Tra Cubismo e Classicismo: 1915-1925”) w rzymskich Scuderie del Quirinale dowodzi, że w bogatym życiorysie artysty również Italia zajmuje specjalne miejsce. Pokaz zorganizowany w setną rocznicę podróży malarza do Rzymu i Neapolu podkreśla wagę inspiracji sztuką antyczną i włoską tradycją ludową, które przyczyniły się do przejścia od tendencji stricte kubistycznych do bardziej klasycyzujących, powrotu do inspiracji kulturą śródziemnomorską, nie tylko w jej hiszpańskiej odmianie. „Fletnia Pana” czy „Kobiety biegnące po plaży” to awangardowe interpretacje rzeźby antycznej i wynik dociekliwych studiów nad sztuką starożytnego Rzymu.

poster3Picasso, Fletnia Pana, 1923

Podróż do Włoch związała Picassa mocniej ze światem teatru, nie tylko w życiu prywatnym (tu bowiem poznał swoją pierwszą żonę, Olgę Koklową, tancerkę), lecz także artystycznym, co bardzo mocno akcentuje narracja wystawy. Nawiązana w Rzymie współpraca z Les Balletes Russes Diagilewa pozwoliła artyście swobodnie eksperymentować z formą i tworzyć jedne z najciekawszych scenografii epoki. Choć w twórczości Picassa przeważają nawiązania do świata cyrku, duży wpływ wywarła na niego commedia dell’arte, która inspirowała scenografię i rekwizyty projektowane bezpośrednio po podróży do Włoch. Maski Pulcinelli czy stroje Arlekina, zyskują w interpretacji artysty świeżość i nową energię. W przedostatniej sali ekspozycji dekoracje ożywają dzięki projekcji fragmentów przedstawień. Uzupełnieniem wystawy jest także pokaz kurtyny do baletu „Parade” w Palazzo Barberni, która ze względu na duże wymiary nie mogła być eksponowana z innymi dziełami w Scuderiach del Quirinale.

poster4Picasso, Maska Pulcinelli do baletu “Pulcinella”, 1920

Godne podziwu jest zgromadzenie w jednym miejscu prac pochodzących z najważniejszych kolekcji sztuki na całym świecie. Oprócz obiektów z muzeów poświęconych artyście w Barcelonie i Paryżu na wystawie zobaczyć można także prace z Nowego Jorku, Tokio, Berlina, Londynu, ze zbiorów włoskich czy też z kolekcji prywatnych. „Picasso. Między Kubizmem a Klasycyzmem: 1915-1925” to wyjątkowa okazja do poznania mało znanych aspektów twórczości mistrza i przekonania się, jak bardzo inspirujące może być podróżowanie do Włoch!

Więcej informacji:

Zredagowano na podstawie materiałów prasowych.