Muzea, o których nie wiecie – Palazzo Poggi

Mimo, że muzeum uniwersyteckie Palazzo Poggi zazwyczaj świeci pustkami, a o jego istnieniu wie niewielu turystów, zdecydowanie warto je odwiedzić. Nie jest to jedno z miejsc nowoczesnych, pełnych multimediów i zaskakujących rozwiązań ekspozycyjnych. Za to już od wejścia otwiera się przed nami muzeum w starym stylu – pełne wiekowych gablot, ręcznych podpisów pod eksponatami i ogarniającej nas atmosfery. A co właściwie możemy w nim odnaleźć?

sala

Całość zaczniemy od oglądania imponującej kolekcji, którą zgormadził Ulisse Aldrovandi (1522–1605), uważany za ojca nowoczesnej historii naturalnej. Przed nami eksponaty takie jak okazy dziwnych stworzeń, zdeformowane kokosy czy szkielety ogromnych jaszczurek uważanych dawniej za smoki.

aldrovandi01b

Idąc dalej napotkamy także dawne przyrządy fizyczne, ale prawdziwa niespodzianka czeka nas w sali z modelami anatomicznymi wykonanymi z wosku z XVIII wieku. Wokół nas zobaczymy naturalnej wielkości modele ludzkiego ciała – od przedstawień nagich mężczyzny i kobiety, poprzez postać demonstrującą ludzkie mięśnie, ścięgna, układ krwionośny, aż po szkielet.

Sala z modelami anatomicznymi

Tuż obok zobaczymy słynną Venerinę – woskową figurę leżącej kobiety o długich włosach, mającej na sobie jedynie sznur pereł, która została przedstawiona w momencie tuż przed śmiercią. Jednak pokrywę jej kuszącego brzucha możemy unieść, a pod nią znajdziemy, również wyjmowane, organy, a wśród nich macicę z płodem! Venerina służyła była modelem do nauczania anatomii, a jednocześnie symbolizowała kobiecą płodność. Figura pochodzi z lat 1780-82, kiedy wykonał ją Clemente Sussini.

Venerina

Jeżeli nie jesteście jeszcze pewni, czy chcecie odwiedzić muzeum Palazzo Poggi, przekonać Was może już tylko sala z modelami płodów w każdej fazie rozwoju, a także modeli do imitowania porodu, stworzonych do nauczania studentów, a w tym szklana macica, do której wkładano szmaciany model dziecka, a dzięki jej przezroczystości nauczyciel mógł kontrolować, czy uczeń prawidłowo wykonuje zadane mu zadanie.

sedia

Palazzo Poggi to miejsce, gdzie mamy wrażenie, że niewiele zmieniło się od XVIII wieku, przenosimy się w nim w czasie, oglądając zarówno naturalia, jak i artificialia, modele z pogranicza sztuki i nauki.

Museo Palazzo Poggi

Gdzie? Via Zamboni 33, Bolonia.

Kiedy? W okresie od 15 czerwca do 14 września otwarte od wtorku do niedzieli od 10.00 do 14.00. Zamknięte od 15 do 22 sierpnia. W pozostałą część roku otwarte od wtorku do piątku od 10.00 do 16.00, w sobotę, niedzielę i święta od 10.30 do 17.30.

Bilety: normalny 5 euro, ulgowy 3 euro.

Więcej informacji i zdjęć można znaleźć na stronie Museo Palazzo Poggi.